Tirsdagens korte nyheder fra Ringkøbing-Skjern
Får lov at fjerne hus fra 1850
Ejeren af ejendommen Ved Fjorden 3 i Ringkøbing får lov til at fjerne ejendommen for i stedet at opføre et nyt hus. Det besluttede teknik- og miljøudvalget tirsdag. Når udvalget skulle behandle sagen, skyldtes det, at ejendommen er bevaringsværdig.
LÆS OGSÅ: Bevaringsværdigt hus i Ringkøbing kan blive revet ned
KD står til markant fremgang
En meningsmåling, som Voxmeter har foretaget, viser, at Kristendemokraterne står til en markant fremgang ved det kommende folketingsvalg, hvor partiet går efter et kredsmandat i Vestjyllands Storkreds.
LÆS OGSÅ: KD står til markant fremgang i ny måling
Udvalg siger god for Rema1000
Teknik- og miljøudvalget gav tirsdag den endelige godkendelse i sagen om Rema1000, der ønsker at opføre en butik i udkanten af Skjern.
Erhvervsnyt
Intet at berette.
Nyt fra politiet
Fire stol, en iPad, værktøjskasse, boremaskine, bajonetsav samt høretelefoner er stålet fra et sommerhus på Løvsletten i Klegod. Indbruddet fandt sted den 13.-19. januar, og tyvene er kommet ind ved at bryde et vindue op.
LÆS OGSÅ: Butikstyveri i Skjern var planlagt, men mislykkedes
LÆS OGSÅ: Lerduer og kastemaskiner stjålet fra jagtklubhus ved Tarm
Navnenyt
Sigurd Stampe Nielsen, Tarm, er død.