Fredagens korte nyheder fra Ringkøbing-Skjern
Udlån på 700 millioner kroner
Sparekassen for Nørre Nebel og Omegn, der er et selvstændigt pengeinstitut, kom ud af 2018 med et plus på 21,5 millioner kroner.
LÆS MERE: Vestjysk Sparekasse leverer et pænt overskud
Erhvervsnyt
Flemming Heiberg Eriksen og Thomas Bukholt Nielsen har stiftet selskabet prokiosken.dk IVS i Skjern. Direktionen består af Flemming Heiberg Eriksen og Thomas Bukholt Nielsen. Selskabets formål er at drive virksomhed med handel og service, samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Solid Group A/S har stiftet selskabet Solid Wind Power Europe ApS i Skjern. Bestyrelsen består af Søren Christian Dahl, formand, samt Carsten Lauridsen og Carsten Thygesen. Direktionen består af Bjarne Ravndal Andreasen. Selskabets formål er salg af vedvarende energi-anlæg og dermed beslægtet virksomhed.
Nyt fra politiet
Mand fundet død i havnen i Stauning
Den mand, som fredag morgen blev fundet i Stauning Havn, har ifølge Midt- og Vestjyllands Politi ligget i vandet længe.
LÆS MERE: Retsmediciner undersøger død mand på Stauning Havn
Indbrud i håndværkerbiler
Nu skete det igen, at værktøj blev stjålet fra håndværker. Denne gang drejer det sig om to biler på Baunvej i Lyne.
LÆS MERE: Håndværkerbiler ribbet for værktøj
En styringscomputer på en gyllevogn samt to gps på traktorer er stjålet fra onsdag aften til torsdag morgen på Fruergårdsvej i Videbæk. Det er tiende gang siden den 22. februar, at Midt- og Vestjyllands Politi har fået anmeldelse om gps- og andet udstyr fra landbrugsmaskiner i Skjern, Kibæk, Holstebro, Bording og Herning. De mange tyverier får nu politiet til at opfordre maskine-ejere til at overveje, hvordan de kan sikre udstyret. Det kan for eksempel ske med dna-mærkning, så fundne tyvekoster kan komme tilbage til ejeren, skilte med, at udstyret er mærket, skilte med kameraovervågning samt have alarmer på bygninger og udstyr, oplyser Mette Bundgaard, politikommissær ved Midt- og Vestjyllands Politi.
Navnenyt
Kristian Steiner, Ringkøbing, er død.
Nora Viola Knudsen, Hee, er død.
Bjarne Bangbo Christensen, Skjern, er død.