Ugens korte nyheder fra Skjern-Tarm
Skal du til Bork Festival?
På onsdag begynder den 40. udgave af Bork Festival. Der er stadig flere billetter tilbage.
LÆS MERE: Bork Festival 2019 går i luften på onsdag
Erhversnyt
Intet at berette.
Nyt fra politiet
Østeuropæer anholdt
Personalet i Netto fik mistanke om butikstyve, efter en advarsel fra Netto-butikker om tyveri af energidrik, så de tilkaldte politiet.
LÆS MERE: Mand stak af fra politiet ved Netto i Skjern
Serieblotter blottede sig på campingplads
Den 21-årig, psykisk syge mand blufærdigheds-krænkede en kvinde i Skjern.
LÆS MERE: Kvinde blev krænket på Skjern Camping
En 70-årig mand fra Stauning-området blev standset af politiet og sigtet for at køre uden kørekort, som han er frakendt. Episoden fandt sted fredag den 26. juli klokken 16.00 på Plantagevej i Stauning.
Tyven eller tyvene, der brød ind i en villa på Korsvej i Tarm, er antagelig gået efter penge og smykker. Det er endnu uvist, om og hvor meget tyven har stjålet. Indbruddet fandt sted fra fredag den 26. juli klokken 20 til næste dag klokken 09.00.
En 25-årig mand fra Tistrup blev stoppet af politiet og sigtet for at køre uden kørekort. Manden blev standset på Vester Kvartervej i Tarm lørdag den 27. juli klokken 11.
En 21-årig mand fra Ringkøbing blev sigtet for at køre bil i narko- og spirituspåvirket tilstand, da politiet søndag klokken 02.10 standsede ham på Åboulevarden i Tarm.
En 50-årig mand på knallert blev mandag stoppet af politiet på Kirkebyvej i Stauning. Det viste sig, at han var påvirket af spiritus, og han fik taget en blodprøve.
En blå traktor af mærket Ford 6610 årgang 1986 er stjålet fra Østermarksvej i Skjern. Traktoren har indregistreringsnummer CZ 10287. Tyveriet skete fra søndag den 28. juli om eftermiddagen til tirsdag den 30. juli om morgenen.
piratchauffør med lange fingre
Det lykkes en chauffør at stjæle en af sine passagerers tegnebog.
LÆS MERE: "Taxachauffør" stjal 56-åriges pung
Navnenyt
Martha Krog Jensen, Skjern, er død, 79 år.
Karl Robert Feldskou, Tarm, er død, 80 år.
LÆS OGSÅ: Niels's Gulvbelægning i Ringkøbing er solgt
LÆS OGSÅ: Boligpriserne i Ringkøbing sætter rekord
LÆS OGSÅ: Det er farligt at bade i tordenvejr